Given the area of the circle is 36
m^2
We need to find the
circumference.
First we need to determine the value of the
radius.
We will use the area of a circle formula to
calculate the radius.
We know that: A = r^2 * pi =
36
Now we will divide by
pi.
==> r^2 =
36/pi
==> r= 3.39 m (
approx.)
Now we will calculate the
circumference.
We know that: C =
2*pi*r
==> c = 2*3.14* 3.39 = 21.27 m
(approx.)
Then, the circumference of the
circle is 21.27 m.
No comments:
Post a Comment