We will use the circumference formula to find the original
radius.
We know that:
C =
2*r*pi where r is the radius.
Given that the circumference
is 75 m.
==> 75 =
2*r*pi
Now we will divide by
2pi.
==> r= 75/2pi = 11.94 m
(approx.)
Now we know that the distance between the circle
and the fence is 10 m.
Then the radius of the circular
fence is r+ 10 = 11.94+10 = 21.94 m.
Now we will calculate
the circumference of the fence given the radius
21.94.
==> C = 2*pi * r = 2*pi * 21.94 = 137.83
m
Then the length of the fence is 137.83
m
No comments:
Post a Comment